2020 m. vasario 14 d., penktadienis

Filmas priminė netektis

Skulptūra JAUNYSTĖ, sukurta 1968 m.
 Kaštonų alėja, foto 1980 m.
 Kaštonų alėja, foto 1980 m.
Dokumentinis filmas „Skulptorius Aloyzas Toleikis“ žiūrovams sukėlė nemažai klausimų. Suprantama, šio menininko kūryba tampriai susieta su Šiauliais, su miesto veidu, įvaizdžiu. Jo kūriniai iki šiolei puošia ne vieną miesto erdvę.

Filmas priminė netektis – trys dešimtmečiai akis bado sudarkyta Kaštonų alėja; o juk skulptūros neturėjo jokio „politinio“ atspalvio. Iš miesto erdvės pavogta skulptūra „Jaunystė“.

Skulptorius A. Toleikis supranta, pasikeitė politinė situacija ir politinės skulptūros iškeliavo į Grūto parką. Tokia jau lietuviška tradicija, papūtė nauji permainų vėjai, praeitį reikia „ištrinti“... Sunku „gyventi“ kryžkelėje tarp Vakarų ir Rytų... formuojasi ypatingi tautiniai bruožai – nekalbus, uždaras, kaip sakoma „su dviem dugnais“ yra lietuvis. O kaip kitaip išsaugoti save, savo šeimą ir savo tautą? Niekada nežinai, iš kur papūs vėjas – iš rytų, ar iš vakarų...

Mes, studija Gin-Dia, kaip filmo kūrėjai, užfiksavę skulptoriaus Aloyzo Toleikio pasakojimą, išgirdome ne vieną skaudų ir aktualų klausimą. Kam juos išsakyti? Galime tik užrašyti, galbūt jie sukels diskusiją ir duos atsakymus? Todėl klausiame:

Kas atsakingas už mieste stovinčias skulptūras – nejaugi, tik pats menininkas?

Kokios valstybinės institucijos saugo miesto turtą – šiuo konkrečiu atveju skulptūras?

Jei skulptūra pavogta, ar vagis neturi būti išaiškintas ir prisiimti atsakomybę už miesto turto pasisavinimą ir suniokojimą?

2020-02-14

1 komentaras:

Filmas priminė netektis

Skulptūra JAUNYSTĖ, sukurta 1968 m.  Kaštonų alėja, foto 1980 m.  Kaštonų alėja, foto 1980 m. Dokumentinis filmas „Skulptori...